European Cup 
 
Dátum:
Miesto:   -

 
Logo SEP


Cafézia


Shred


Slytech


Progast-logo-v-krivkach.jpg


Vita-Sana-Club-Logo.jpg


Logo Kvety Tatry


Lyžiarsky klub Gerlach

Výprava na Elbrus

21.5.2014

Zatiaľ čo sa lyžiari v období tréningovej pauzy po sezóne radi zdržiavajú v  nížinách, ja som v opäť vyrazila do hôr. Svoju čisto kondičnú prípravu som teda začala trochu skôr, aby som bola pripravená na výpravu na Elbrus, ktorej som sa plánovala začiatkom mája zúčastniť. 

Bol to netradičný začiatok kondičného obdobia letnej prípravy, pobyt v nadmorskej výške 2000m.n.m pod pohorím Kaukazu. Odtiaľ sme vyrážali na jednotlivé skialpinistické výstupy v rámci prípravy a aklimatizácie pred tým vrcholným. Ak sa človek nachádza v obrovskom masíve Kaukazu na ceste na jeho najvyšší vrchol Elbrus (5642m.n.m) zrazu si uvedomí, aký je strašne malý. Neovplyvní ani počasie, ani to, že sa s narastajúcou nadmorskou výškou nevie poriadne nadýchnuť, ani iné zdravotné nedostatky, ktoré si v obyčajnom prostredí na sebe sotva všimne. Sami sme pocítili nekompromisnosť tej obrovskej hory sopečného pôvodu, ktorá len počas nášho pobytu svojim prečnievaním vysoko nad ostatné a náhlymi zmenami počasia pochovala zopár horolezcov. 

Bola to veľmi počuná výprava v oblasti koncentrácie a rešpektu voči prírode. Oproti tomu množstvu mentálnej sily, ktorú som počas tohto pobytu nadobudla mi posun kondície pozitívnym smerom príde len ako bonus, aj keď je podľa predpokladov obrovský. 

vyprava_na_elbrus.jpg