European Cup 
 
Dátum:
Miesto:   -

 
Logo SEP


Cafézia


Shred


Slytech


Progast-logo-v-krivkach.jpg


Vita-Sana-Club-Logo.jpg


Logo Kvety Tatry


Lyžiarsky klub Gerlach

Kantorová sa možno vyhne operácii

2.3.2018

Prvotné informácie o závažnosti jej zranenia sa nepotvrdili

Olympiáda v Pjongčangu sa pre zjazdovú lyžiarku Barbaru Kantorovú dlho vyvíjala v očakávanom duchu. Absolvovala všetky súťaže a aspoň sčasti nasávala čaro olympijskej dediny. Až prišiel tréning pred tímovom súťažou a škaredé zranenie. Prvotné správy hovorili o roztrhnutom prednom i vnútornom bočnom väze v pravom kolene a nútenej, šesť až deväťmesačnej súťažnej pauze. 

KOŠICE. Už miesto, kde sme včera Barbaru Kantorovú zastihli – na pôde Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach usilovne pracuje na zisku bakalárskeho titulu v odbore fyzioterapia - naznačovalo, že niečo nebude „kóšer“ s jej zranením, ktoré si vyžadovalo urýchlený presun z dejiska olympiády na Slovensko.
            „Ďalšie vyšetrenia po príchode domov ukázali, že väzy nie sú roztrhnuté úplne. Mediálny väz je síce odtrhnutý, ale do troch týždňov by sa pri používaní ortézy mal zrásť sám. Predný krížny väz je len natrhnutý a tu tiež najbližšie tri týždne ukážu, čo ďalej. Či sa zregeneruje alebo bude naozaj potrebná operácia. Možno sa jej nakoniec vyhnem,“ zvestovala nám Barbara s potešením v hlase.
            Odborné vyšetrenia podstúpila v Čechách. „Navštívila som lekára-špecialistu na kolená, ktorý v minulosti už vyvrátil aj horšie prvotné prognózy mojich zranení. Zatiaľ sa ani raz nemýlil, tak verím, že sa to potvrdí aj tentoraz,“ nádeja sa slovenská reprezentantka, ktorá sa na ZOH 2018 dostala na poslednú chvíľu.
 
Dva scenáre návratu
Pri chôdzi by v súčasnosti mali byť oporou Barbary Kantorovej barly, zatiaľ sa však navzájom veľmi neskamarátili. „Základom je mať nohu v pokoji a zaťažovať ju len mierne. Barly som ako správny športovec hneď na druhý deň odložila,“ zasmiala sa.
            S nadhľadom berie aj súčasné krívanie, keďže to mohlo byť aj oveľa horšie. „Verím, že oba väzy správne prirastú. Potom by nasledovala rehabilitácia, aby som stuhnutú končatinu dostatočne rozhýbala,“ snaží sa myslieť pozitívne 25-ročná rodáčka z podtatanskej obce Batizovce.
            K prognóze jej návratu na lyžiarske svahy Kantorová povedala. „Ak sa o tri týždne dozviem pozitívne správy, malo by to byť vcelku hladké a letnú časť prípravy by som už mohla absolvovať. Ak však bude predsa potrebná operácia, potom by to bolo komplikovanejšie, lebo rekonvalescencia v takom prípade trvá minimálne pol roka. Verím však, že to nebude môj prípad.“


Chvíľková strata koncentrácie ju vyšlo draho
Galiba sa členke klubu LK Gerlach stala pred jej poslednými olympijskými pretekmi v Južnej Kórei. V tímovej súťaži, v ktorej Slováci nepostúpili z osemfinále, hoci mnohí fanúšikovia dúfali po minuloročnom striebornom šoku z MS v ďalšie prekvapenie, mala byť Barbara Kantorová náhradníčkou, prednosť u žien dostali Petra Vlhová a Veronika Velez-Zuzulová. Kantorovej miesto po jej zranení pripadlo mladej Soni Moravčíkovej.
            „Stalo sa to v tréningu, deň pred tímovou súťažou. Nacvičovali sme paralelný slalom a rolu zohrala už aj únava, keďže som predtým šla všetky disciplíny. Človek vidí rovinku, povie si paráda a práve to bola chyba. Koncentrácia u mňa na zlomok sekundy poklesla a malé zaváhanie vyústilo až v takúto vec,“ vrátila sa ešte Kantorová k z jej pohľadu najhoršiemu momentu celej olympiády.
 
Škoda slalomu, váži si 18. miesto z kombinácie
V Pjongčangu štartovala Barbara Kantorová už na svojej druhej olympiáde. Predstavila sa v piatich disciplínach. Jej umiestnenia mali stúpajúcu tendenciu. V obrovskom slalome skončila na 41. mieste, v slalome bola 34., v super G. 35., v zjazde 29. a v kombinácii 18. Neprepadla, ale chýbal jej prenikavejší výsledok. Napríklad v kombinácii, v ktorej už bodovala vo Svetovom pohári.
„Niektoré umiestnenia boli primerané tréningu, keďže tie disciplíny trénujeme menej. Škoda slalomovej jazdy, lebo na tréningu som bola rýchla a držala som krok aj s našimi elitnými pretekárkami. V pretekoch som však nabrala veľkú stratu a to ma dosť mrzelo. Na takomto podujatí zohráva rolu aj psychika, o to viac, že pretekárka, čo šla predo mnou, vypadla. Človek má jednoducho v podvedomí, že veľmi chce takéto preteky dokončiť. Možno som šla o čosi opatrnejšie, pretože v slalome sa ľahko môže stať, že vypadnete. Ak to ale zoberiem celkovo, myslím si, že osemnáste miesto na olympiáde je celkom potešiteľné umiestnenie,“ zhodnotila Kantorová svoje druhé vystúpenie pod piatimi kruhmi. 

PyeongCHang.jpg
V cieli rýchlostných disciplín, Jeongson Ski Resort

Kuzminovej šťastie nepriniesli
Olympiáda je výnimočné podujatie nielen kvôli časovej perióde, keďže sa koná iba raz za štyri roky, ale najmä tým, že ide o kolos viacerých športov na jednom mieste. Prostredie, v ktorom sa na jednom mieste stretávajú elitní zástupcovia rôznych športových odvetví, je unikátne. „Náš program bol taký náročný, že sme šli v kuse. Keď sme mali chvíľu voľna, tak sme boli radi, že si môžeme ľahnúť. Na vlastné oči sme videli úvodné ženské biatlonové preteky, ale veľa šťastia sme Anastasii Kuzminovej nepriniesli, pretože práve v nich nezískala medailu. Už len byť na olympiáde, v atmosfére olympijskej dediny, je jednoducho zážitok,“ potvrdila sympatická lyžiarka z východu Slovenska.
            Kantorová môže z vlastných skúsenosti porovnávať Pjongčang a ruské Soči spred štyroch rokov. „V Kórei to bolo dosť špecifické. Samozrejme, olympiáda je olympiáda, ale z organizačnej stránky sa vyskytlo niekoľko nedostatkov. Našli sa ľudia z organizačného výboru i z radov dobrovoľníkov, ktorí neovládali cudzí jazyk, takže komunikácia ohľadom dopravy, celkového zabezpečenia či ďalších záležitostí nebola vždy jednoduchá. V Soči to v porovnaní s Pjongčangom prebiehalo úplne hladko, teraz sa vyskytli veci, ktoré by sa na podujatí najvyššieho rangu už objavovať nemali.“
Hoci lyžovanie musí na istý čas pustiť z hlavy, Barbara Kantorová už má predstavu o tom, ako bude vyzerať jej program v najbližšom období. „Budem sa venovať najmä štúdiu. Aspoň dobehnem, čo som kvôli olympiáde v škole zameškala. A zapojím sa do bežného života, ktorý som v poslednom čase veľmi nestíhala,“ usmiala sa.


Autor: DANIEL DEDINA